MIG Kaynağı ile MAG Kaynağı Arasındaki Fark

Eriyen elektrotla yapılan gaz altı ark kaynağı devamlı beslenen kaynak teli ile iş parçası arasındaki yapılan bir elektrik ark kaynağıdır. Kullanılan koruyucu gaza göre MIG ve MAG ismini alırlar. MIG kelimesi “Metal Inert Gas” kelimelerinin, MAG kelimesi ise “Metal Activ Gas” kelimelerinin baş harflerinden meydana gelmiştir. Burada “Inert” kelimesi soy, “Activ” kelimesi ise aktif anlamına gelmektedir. Soy gaz olarak argon veya helyum, aktif gaz olarak karbondioksit gazı kullanılır.


MIG kaynak yöntemi ile hemen hemen bütün ticari alaşımları kaynatmak mümkündür. MAG kaynağı ise kolayca oksitlenen alüminyum, paslanmaz çelik gibi malzemelerin kaynağında kullanılmaz. Bu yöntemle daha çok alaşımsız ve az alaşımlı çeliklerin kaynağında kullanılır.


MAG kaynağında kullanılan karbondioksit gazı argon ve helyuma göre daha ucuzdur. Karbondioksit gazı sıvı halde tüplere doldurulduğu için diğer gazlara göre üç misli daha fazla taşınabilir. Sıvı halde depolanan karbondioksit gazının tüp çıkışına bir ısıtıcı konmuştur. MAG yöntemi MIG yöntemine göre kaynak hızı daha yüksek, nüfuziyet daha fazladır.
*Kaynak MEGEP Gazaltı MIG/MAG Kaynakçılık Ders Notları

0 görüntüleme
BİZİ ARAYIN 

Tel: +90 533 492 05 96 | 

MAİL 
ÇALIŞMA SAATLERİMİZ 

Pazartesi-Cuma:08.30-18.30/Cumartesi 08.30-16.00

PORTEL Türkiye Distribütörü 
olarak hem gaz altı kaynak telleri hem de kaynak ekipmanları ürün çeşitlerimiz ile hizmet vermeye devam etmekteyiz. 

ADRES

Büsan Org. San. Böl. Fevzi Çakmak Mah. Kenitra Cad. 13 AD Karatay/KONYA

  • Facebook Social Icon
  • YouTube
  • Instagram
  • LinkedIn Sosyal Simge

© 2019 Portve Makine. All Rights Reserved.